Zimní sporty s dětmi – úplné začátky

Pojďme si tu zimu užít naplno. Nechme se dětmi znovu nadchnout pro zimu. Pojďme jim ukázat další možnosti, jak si zimu užít. Podívejme se na úplné začátky několika zimních sportů. Tento článek je „rostoucí“, každý týden přibude nová zimní radovánka.

Vaše děti díky sportu:

● Posilují sebedůvěru,

● získají další způsob, jak užitečně trávit svůj čas,

● posilují svoje zdraví,

● u kolektivních sportů podpoří kontakty s vrstevníky a sociální dovednosti,

● učí se rozumět významu pravidel.

A když sportujeme venku, účinky na zdraví se násobí vlivem přírody. Pokud ovšem nesportujeme např. u silnice apod.

🌿🌞❄💦🌻🍁🌳

O tom PROČ je pro nás prospěšné být co nejvíce venku píšu v e-booku zdarma tady.

O tom JAK to zařídit, aby naše děti byly rády venku co nejvíce píšu v e-booku Dětství VENKU.

Takže se podíváme na několik venkovních zimních sportů od úplného začátku. : bezpečnost, začátky, jak vybrat vybavení, techniky, výuka, péče o vybavení, tipy.

Bruslení ⛸🧊🏒👨‍👩‍👧‍👦

Děti milují led. Jakmile zamrznou kaluže, mají o zábavu postaráno. Stejně je to táhne i na zamrzlý rybník.

V první řadě MYSLEME NA BEZPEČNOST a s dětmi o ní mluvit:

  • Na led můžeme, až od určité tloušťky. Uvádí se pravidlo 5, -5, 10: alespoň 5 dní s teplotou -5 ⁰C a tloušťka ledu 10 cm (hasiči doporučí 15 cm).

My si to ulehčujeme – když se jeden den na rybníku už bruslí, jdeme ten následující taky. Většina lidí totiž bruslí už dříve, než je úplně bezpečné. Někteří by mohli vyprávět.  

  • Nikdy nebruslíme k přítoku a odtoku vody, k vysekaným dírám pro ryby, nebo pro otužilce. Pokud je na ledu vyhrnuté hřiště, o což se většinou nějaký tatínek, nebo kluci hokejisti postarají, využíváme tento prostor.
  • Každý rodič si musí sám uvážit, kdy je ta správná doba, kdy jeho dítě už je schopné jít bruslit samo. Ale pokud začínají děti bruslit jako malé, je dozor nutný. Pokušení zkoumat jsou velká, včetně vlivu ostatních kamarádů.
  • Vhodné je základní vybavení: helma na hlavu, tlusté rukavice na ruce.
  • Ruce na led nepatří. Hned od začátku učím děti co nejdříve zvedat ruce z ledu. Jde hlavně o to, aby na ně někdo další nenajel. I proto ty rukavice. Pokud jste na ledě sami, tak si to samozřejmě ohlídáte.

Začátky na ledě:

Zlaté pravidlo všech aktivit, které mají do budoucna bavit, zní:

„Zábava především.“

Do bruslí dítě obouvám až ve chvíli, kdy projeví zájem. Samozřejmě je dobré se ho zeptat před koupí. A když se mu po prvním bruslení bruslit nechce, tak nenutím. Na ledě se dá dělat mnoho zábavných věcí i bez bruslí.

fotka já a děti, Rostík odrážedlo.

Každé dítě je jiné a jinak nadšené a akční. Dá se začít v předškolním věku, ideální mi připadá 1. nebo 2. třída. A stejně tak, jak není dobré začínat příliš brzo, je dobré nepromeškat zájem dítěte.

Brusle

Na začátky bruslení je možné využít tzv. brusle kačenky. Mojí dceru vůbec nebavily. Navíc styl „bruslení“ je úplně jiný, takže já doporučuji využít rovnou brusle.

Brusle na začátek postačí plastové roztahovací – tzn. koupíte velikost bruslí např. 25 – 29 a vydrží vám několik let. Vždy jen „zvětšíte“ velikost boty.

Pro úsporu místa, peněz i další sportovní využití kupujeme nastavitelné brusle 2v1.

V zimě je využijeme na led (ne každou zimu se poštěstí) a v létě přehodíme kolečka a vyrážíme na cyklostezku.

Výhodou je jejich flexibilata, nevýhodou někdy může být pohodlí. Doporučuji vyzkoušet, jestli někde něco netlačí. Také se někdy nedají tolik utáhnout jako klasické lední brusle.

Pro starší děti, nebo děti, které bruslí opravdu hodně jsou vhodnější „kožené“ lední brusle. Dají se lépe utáhnout (na nártu i na holeni) a zajišťují tak lepší stabilitu i při větší rychlosti, zatáčení a brždění.

Koupíte v provedení s kožíškem i bez něj. Mně vyhovuje kožíšek. Než se dostaneme na led, jsou boty už řádně vychladlé a pomalu se zahřívají. Zejména pokud s dětmi nemáte možnost se zahřát svižnějším bruslením.

Výuka bruslení:

Dětem nechte nějaký čas, ať si to na bruslích vyzkouší po svém. Základem je mít mírně pokrčená kolena, být mírně nakloněný dopředu, pomáhat stabilitě rukama a naučit se padat DOPŘEDU.

Pokud sami bruslit neumíte, máte několik možností:

  • Mrknete na základy bruslení na youtube. Určitě to bohatě postačí, děti si pak už poradí samy, když je to bude bavit. Hledáte: základy bruslení na ledě, výuka bruslení na ledě, jak se naučit bruslit, jak začít bruslit, lekce bruslení, apod.
  • Zaplatíte dětem instruktora. Někdy je to pro obě strany příjemnější a ve finále i výhodnější. Často některé děti odradí od mnoha věcí právě výuka vlastního rodiče.
  • Přidáte děti k dětem kamarádů, kteří bruslí a děti bruslit učí. Nebo dítě naučí bruslit kamarád, který to už umí.
  • Necháte děti, ať si s tím poradí. Ony leccos dokážou odkoukat. Dřív se učily děti od sebe navzájem, funguje to i teď, když jim to umožníme.
  • Zeptáte se ve škole, zda neplánují v rámci tělesné výchovy bruslit. Na dotaz možná škola zareaguje a uskuteční.

Hlavně z toho nedělejme vědu. Bohatě stačí, když si to děti na ledu užijí.

Když bruslení děti nadchne, cesta se vždycky najde.

Techniky bruslení

Kluci mají jiný styl bruslení, než holky. Tzn. že holčičí brusle jsou jiné, než chlapecké.

Dámské brusle můžou mít (ale nemusí) na špičce zoubky. Tyto zoubky jsou buď jenom na špičce, nebo je jeden zoubek jakoby otočený dolů. Je to pak jenom o zvyku. My ženy pak bruslíme tak, že se odrážíme od zoubků. Směřujeme oběma bruslemi dopředu.

Pánské a chlapecké brusle zoubky nemají. Kluci bruslí tak, že se odráží jakoby od druhé brusle do strany. Bruslí „do stran“.

Pozor! Nastavitelné brusle a brusle 2v1 většinou zoubky nemívají. Ani ty dámské.

Údržba bruslí:

Brusle se doporučují pravidelně nechat nabrousit. Tuto službu většinou nabízí každý zimní stadion.

Já začala brusle brousit až po 35 letech bruslení (rekreačního). Tak jen ukázka toho, že všechno se dá dělat minimalisticky a vše je možné.

Kryty na ostří bruslí jsou dobré v tom, že brusle se netupí, když je někde položíte, navíc zabráníte tomu, že si bruslemi něco proříznete – třeba tašku.

Tipy k bruslení:

Každou zimu jsme s dětmi ve škole chodili pravidelně na zimní stadion. Děti jsme něco učili jen v případě, že si o to řekly. Většinou jim ale stačilo prostě zkoušet, co chtěly, nebo se inspirovat spolužáky. Pokroky vidět byly a děti to takhle móóc bavilo.

V začátcích bruslení si děti mohou pomáhat opíráním o dětskou stabilizační hrazdu na bruslení. Dá se koupit i na bazarech. Na zimních stadionech mívají k zapůjčení.

A mimochodem, pobyt ve vysoké venkovní vlhkosti, případně blízko vody, zajišťuje přítomnost velkého množství záporných iontů. Ty mají velmi pozitivní vliv na naše tělo:

● vedou k pocitu pohody

● zlepšují schopnost jasně uvažovat

O tom PROČ je pro nás prospěšné být co nejvíce venku píšu v e-booku zdarma tady.

O tom JAK to zařídit, aby naše děti byly rády venku co nejvíce píšu v e-booku Dětství VENKU.

Nechte se inspirovat. 🌿🌞❄💦🌻🍁🌳

Krásné ledové a sněhové dny. Ef

autorka e-booku Dětství VENKU>>

Mým darem je tvořit silné zážitky, propojovat tak děti s přírodou i posilovat rodinné vztahy.  Zajímám se o pozitivní vliv venkovního bytí. Pomůžu i Vám a Vašim dětem tyto výhody využít skrze zážitky, které Vás vzájemně propojí a podpoří Vaše zdraví - fyzické i duševní.

Více o mně se dočtete zde>>

Další inspirace ve facebookové skupině Dětství VENKU - Eva Obi Pospíchalová>>

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.