e-book

Dětství VENKU

Zdravé, spokojené a sebe-vědomé děti chceme všichni. Není nic lehčího, než jim darovat dětsví venku.

 

 

Ukážeme vám, jak na to. Ukážeme vám, že někdy stačí málo.

Tohle jsou některé hlášky našich dětí:

 • "Jupí, prší! Bude plnej sud!"
  Syn cestou do školky.
 • "Mami, můžou vůbec rodiče dětem zakazovat jít ven?"
  Dcera po vyslechnutní rozhovoru jedné maminky se svým dítětem.
 • "Jééé! Co kdybychom si takovýhle výlet udělali s naší partičkou?!"
  Náhlý nápad naší dcery na vícedenním výletu. Za nápadem následoval letní vandr dcery (11 let) s kamarádkou.
 • "Mami, pojď s námi ven. Sama říkáš, jak je být venku zdravé."
  Odpoledne jsem si na chvíli lehla.
 • "Už se těším, až dostane Hanka kolo a budu ji učit jezdit."
  Dcera o své kamarádce (11 let). Jméno kamarádky změněno.
 • "Půjdeme na výlet. A na procházku hned teď."
  Syn dočetl svoje první dvě knihy. Ptala jsem se ho, jak to oslavíme. Dočetl večer, když už byla tma.
 • "Abych si konečně užil bahno po tom dlouhém sněhu."
  odpověděl syn na moji otázku "Proč jdeš po tom poli, když hned vedle je cesta?"

Co vás v e-booku čeká:

Čtyři oblasti, kde být venku

Zmapujeme čtyři sektory, kde můžete své děti podpořit v pobývání venku. Je to naše zahrada (okolí domu), bydliště a jeho blízké okolí. Zaměříme se i na pěší výpravy a vícedenní výlety s přespáváním. 

 

 

Tipy na aktivity

Některé děti jsou rády venku samy o sobě a samy si najdou zábavu. Jiné potřebují trochu povzbudit, provést. Proto dostanete i tipy na aktivity v různých oblastech, které napomůžou tomu, že si čas venku užijete i vy, i dítě. Také zase usnadní "vylétnutí dítěte z hnízda" a jeho osamostatňování se. 

 

 

Další kroky 

A protože čtení informací určitě nestačí k tomu, aby se ve vašem životě něco změnilo, dostanete k e-booku pracovní listy ke čtení, které vám mohou následné převedení do praxe hodně usnadnit. I v e-booku samotném najdete další doporučené kroky, které vám pomohou VEN hned. 

Bezpečnost a nastavení základních pravidel

Ve všech čtyřech oblastech směřujeme k tomu, aby děti naši přítomnost co nejméně potřebovaly. Posvítíme si proto v každé oblasti na bezpečnost a vytvoříme především bezpečný prostor tam, kde je to možné. Nastavíme si základní pravidla tak, aby jinak děti mohly mít co nejvíce svobody. 

Přehodnocování

Tipy na aktivity nejsou to jediné, ani zásadní v tomto e-booku. Především vás čtení e-booku nenápadně povede k přenastavování si svých hodnot. K prozkoumávání svých strachů, přesvědčení. Předpokládám, že získáte určitý postoj k tématu, nebo upravíte stávající. Ujasníte si, co vám ještě slouží a co můžete odložit. A pak už je na vás, jestli budete dětem vymýšlet mnoho aktivit, nebo je necháte prostě jen BÝT. 

Kdo jsem já, kdo jsme my.

Jmenuji se Eva Pospíchalová. Měla jsem krásné dětství venku. Mám vzpomínky, z kterých můžu hodně čerpat. Zažila jsem důvěru svých rodičů i silné momenty, které mě hodně naučily.

Od roku 1997 se věnuji práci s dětmi na kroužcích, na táborech. Po vystudování učitelství pro 1. stupeň ZŠ se zaměřením na Tv jsem od roku 2005 učila na 1. stupni ZŠ. Od roku 2019 jsem průvodcem v alternativní škole Svobodná škola Chotěboř, která je maximálně propojená s přírodou.

A hlavně, od roku 2009 mám vlastní děti. A to začala ta největší škola života. S vlastními dětmi člověk nejvíce přehodnocuje.

Mým darem je tvořit silné zážitky, které mají moc tvořit silné vzpomínky a vztahy. To využívám především k propojování dětí s přírodou. K tomu, aby měly děti přírodu rády, chtěly v ní být co nejvíce, toužily ji chránit, a mohly tak využívat všechny dary, které jim příroda nabízí. 

A tohle je naše rodina, která z velké části může za tento e-book.

Více se o nás můžete dočíst v mém příběhu zde.  

Tento e-book je pro vás, kdo:

 • Jste rodiči dětí od 0 do 12 let, nebo se na rodičovství připravujete.
 • Chcete pro své děti DĚTSTVÍ VENKU, protože tušíte, nebo víte, že být venku je pro všechny a zvláště pro děti prospěšné po mnoha stránkách.
 • Jste začátečníci, či mírně pokročilí v oblasti trávení času venku a hledáte nápady, praktické tipy, motivaci.
 • Jste průvodci dětí mimo rodinu (učitelé, vychovatelé, průvodci, vedoucí kroužků). Ač je tento e-book určen spíše rodičům dětí, i vy zde můžete najít inspiraci.
 • Přemýšlíte, jak upravit zahradu, aby byla pro vaše děti bezpečným prostorem a děti se na ní mohly volně pohybovat.
 • Chcete s dětmi vyrazit na vícedenní výlet do přírody, ale chybí vám zkušenosti.
 • Plánujete své děti vypustit do světa. Blízkého i vzdálenějšího.

Nahlédněte do e-booku:

Co vše e-book obsahuje:

 • 95 stran čistého textu
 • 26 763 slov
 • 227 našich fotek, které často řeknou více než slova
 • 24 odkazů na další texty a inspiraci
 • 12 let venkovních zkušeností s vlastními dětmi
 • 25 let zkušeností s dětmi v kroužcích, na táborech, ve škole, v alternativní škole, na kurzech
 • 4 roky psaní a sestavování e-booku

Kolik stojí? 

 480 Kč

Je to hodně, nebo málo?

 

Cena e-booku je menší než např.:

 • Rodinný vstup do většiny zábavních center. Díky e-booku možná tato centra nebudete ani potřebovat. 
 • Rodinný oběd v restauraci.
 • Jednodenní rodinné (mnohdy i jednotlivé) ubytování ve většině ubytovacích zařízení. V e-booku si ukážeme, jak spát levněji a dobrodružněji.
 • Jeden jediný adrenalinový zážitek.

 

Jeden čtenář e-booku může přispět celé své rodině

 

K e-booku získáte jako bonus pracovní listy ke čtení pro vaše poznámky, abyste vše co nejvíce využili a převedli do vlastních životů. 

Není na co čekat.

 

VENKU je krásně celý rok. Příroda na nás má  positivní vliv také celý rok. Jen si k tomu někdy musíme najít cestu. 

 

Děti bývají od své přirozenosti rády venku. Asi ví, že je to pro ně důležité. Stačí je jen podpořit.

 

A přesně pro to byl napsán tento e-book. 

 

E-book už četli první čtenáři a toto o něm napsali:

Člověk je duše, kterou potkala nějaká nehoda, říkal Platon. Někdy se mi zdá, že to dnešní rodiče berou doslova. Nespouští své děti z dozoru, stále je mají pod kontrolou a někdy by je nejradši zavřeli doma, aby se dětem nic nepřihodilo. Jenže - dítě (minimálně do svých 7 let) potřebuje naběhat denně 7 km. Napomáhá to, mimo jiné, k propojení synapsí, které jsou zodpovědné za paměť a učení a tvoří se v dětství. Že je pro děti pohyb venku důležitý, na tom se asi všichni rodiče shodnou. Je ale stále těžší dostat děti ven. Tento e-book může být rodičům velkou inspirací a oporou pro pobyt dětí venku. Je v něm spousta nápadů, co, jak a kdy s dětmi dělat. Najdete tam doporučení, na co si dát pozor a nad čím klidně mávnout rukou, protože vlastní prožitek dětí je prostě víc. Z takového dětství vyjde dítě posílené, zdravě sebevědomé a vědomo si vlastních hranic.
Pavla Chamael Sedláčková www.aluna.cz, terapeutka a lektorka výchovy dětí
Vracím se do vzpomínek a prožívám znovu své dětství, dětství venku. Ty vzpomínky jsou poklad, ze kterého těžím dodnes. E-book nepřináší žádnou nudnou teorii, ale praktické tipy a vychytávky mámy a učitelky v jednom. Přesvědčí vás o tom, že přehnaná starostlivost je omezující a zbytečná, stačí dodržovat základní pravidla. Potom se pobyt venku stává přirozeností, kterou si všichni užívají a navíc investují do svého zdraví a rodinné pohody. Skvělá inspirace, určitě doporučuji ke čtení.
Renata Slavíkováwww.renataslavikova.cz, autorka projektu Škola pro rodiče
E-book je velmi inspirativní. Je tam zahrnuta spousta nápadů a inspirací pro trávení času s dětmi venku. Líbí se mi „návod“, jak se s dětmi domluvit a jak udělat výlet pro dospěláky zajímavým i pro děti. E-book obsahuje všechny důležité informace k životu venku - od nocování venku, přes bezpečnost, přípravu svačinek, až po cestování s nejmenšími dětmi nebo psy. Hezky se mi četl, klidně bych četla dál, kdybych mohla. Osobní zkušenosti autorky s trávením času venku a výchovou dětí jsou neocenitelné a velmi inspirativní pro moji rodinu a věřím, že i pro mnoho dalších rodin, které nechtějí, aby jejich děti znaly jen mobily, počítače a židli u stolu. Taky jsou zde skvělé tipy, jak zabavit děti v autě.
Maia Green www.maiagreen.cz,
Že je důležité pobývat s dětmi co nejvíce venku, je nesporné. Ale odtrhnout je od pasivní zábavy na obrazovkách, je někdy opravdu těžké. Tento e-book nejenže vyzdvihuje přednosti pobytu v přírodě, ale motivuje rodiče k větší kreativitě vést své děti k přirozené chuti napojit se místo wifi sítě na tu vesmírnou, která je všude kolem a nabíjí nás pozitivní energií a chutí do života. Zaujali mě některé sezonní rituály, které určitě v rodině vyzkoušíme. Děkuji za inspiraci.
Radka Rybínováwww.radkarybinova.cz, terapeutka EFT, arte koučka

Pokud vás k e-booku ještě něco zajímá, kontaktujte mě na info@eva-pospichalova.cz nebo telefonicky na 721479875.