To byl náš letošní a vůbec první zimní vandřík. Bylo docela teplo (rozhodně nad nulou), tak jsme se rozhodli, že náš jarní rituál – spaní venku – vyzkoušíme dříve. Spali jsme v autě, ale dříve jsme spávali ve stanu. Vše, co jsme navštívili si děti užily. Je jim 9 a 6 let. Výlet se dá bez problémů absolvovat i s pejskem. My ho s sebou měli.
Cestovali jsme po Vysočině a kousek ve Středočeském kraji. Pokud se rozhodnete, že chcete také vyrazit na jarní výpravu, mám pro vás tipy, co můžete s dětmi navštívit.
Tady je mapa celého výletu (kliknutí na obrázek mapy):
My jsme začali údolím řeky Doubravy. Vyšli jsme z Horního Mlýna u Chotěboře a protože bylo u vody dost chladno, ještě místy ležel sníh, došli jsme jenom k Čertovu stolku. Dá se jít i z Bílku a v létě je to příjemná procházka mezi skalami. To tady děti se zaujetím pozorovaly raky. Našli jsme i kešku, mávali jsme na vlak, šplouchali se v řece, chodili bosky.
Letos byly děti na začátku cesty dost ubručené, moc se jim nechtělo. Naštěstí to zachránil foťák. Dcera si našla spoustu míst, kde chce vyfotit a syn se focení ujal sám a dost jsme se u toho nakonec nasmáli. A celý vandřík byl zachráněn, pak už si jenom užívali.
Focení je jedna z věcí, které děti venku zaručeně zaujme. Další tipy najdete v e-booku 10 proč a 10 jak motivovat děti jít ven.
Ve Vilémově jsme podnikli „tour de hřiště“ neboli cestu po dětských hřištích. Děti nebyly letos v moc dobré zdravotní formě, takže jsme nikam nespěchali. Našli jsme dvě klasická dětská hřiště a jednu dráhu na kolo. Syn byl nadšen a já už věděla, proč jsem mu chtěla vzít kolo. Objevili jsme i lamy na jedné zahradě, tak se tam děti dlouho zdržely. Ve Vilémově je i hodně koní – některé ve výběhu směrem na Heřmanice, Seč. Vilémovský zámek i park je přístupný většinou jednou v roce.
– Nová Ves u Leštiny č.p. 5, 582 82 Golčův Jeníkov
Pokud budete cestovat v říjnu, můžete navštívit tento statek plný dýní. Děti tady najdou bludiště a labyrinty z dýní, balíky slámy na lezení, „senový“ bazén, pár zvířátek, dýni si můžou vydlabat a my dospělí si můžeme nějaké koupit – na jídlo i jako dekoraci. Jsou zde na prodej i semena různých odrůd dýní. Na stránkách statku najdete i zajímavé recepty z dýní. A myslím si, že byla na statku i restaurace nebo minimálně nějaké občerstvení.
Ta nás zaujala neplánovaně. Před vsí jsme v ohradě viděli divoká prasátka. Zastavili jsme na parkovišti u Pilského rybníka, který je asi rájem rybářů, a šli jsme na obhlídku. U rybníka je lanové centrum, nedaleko je rozhledna Bohdanka, dětem k radosti stačila krásná velká prolézačka dřevěná loď u restaurace.
U rybníka je rybářský areál, kde je možné půjčit si veškeré vybavení na rybaření a zarybařit si, i když nemáte povolenku. Stejně tak to mohou vyzkoušet i děti. Je možné se zde i ubytovat – v chatce nebo hotelu. Chytá se tu v režimu „chyť a pusť“ a údajně jsou v rybníce trofejní velikosti různých ryb.
https://www.soukromerybarskereviry.cz/pilsky-rybnik-bohdanec
Ve Zruči nám stačilo navštívit zámecký park, kde jsou různá zastavení s úkoly pro děti, ale našli si i vlastní zábavu – focení u stromů, skákání z kamenů, sbírání semen stromů, lodě na pérech, houpačku z kanoje …
Ve Zruči je možné navštívit mnoho míst, kde se zabaví děti i dospělí:
– Zámek a Království panenek a medvídů na jeho půdě
– Naučná stezka zámeckým parkem doplňěná úkoly pro děti
– Zábavně naučná stezka rytíře Miloty z Kolowrat – v zámeckém příkopu. Děti si mohou vyzkoušet něco z výcviku rytířů. Otevřena pouze v sezoně při příznivém počací.
– Vodácké muzeum
– Muzeum „Od verpánku k Baťovi“
– Dětské hřiště (ulice 5. května 401) a Zručský kuličkový areál hned u hřiště – hliněné kuličky se dají zakoupit v Infocentru na zámku.
– cyklistická a in-line stezka
– dětské dopravní hřiště (ulice 5. května 401)
– skatepark (sportovní areál za I. ZŠ Na Pohoří 575)
– naučná stezka na rozhlednu Babku
https://www.mesto-zruc.cz/ (informace „Pro turisty“)
– Hulice 118
Ve vodním domě si děti zkoušely tvořit mraky, pomocí kuličky sjížděly řeky ČR od jejich pramenů, ochutnaly různé druhy vod, vlezly si do škeble rybničné, poslechly si různé písně s vodní tématikou a vodní zvuky, prohlédly si plankton v modelu mikroskopu i na zvětšených modelech, prohlédly si vnitřnosti ryby na modelu, poznávaly vodní živočichy, viděly živého raka, shlédli krátké filmy o vodní nádrži Švihov.
Ještě se tam budeme vracet, aby si vyzkoušely i venkovní hrátky s vodou. Ty jsou otevřené až od dubna.
Předem je možné si domluvit i komentovanou prohlídku nádrže Švihov.
Celý areál je bezbariérový, tedy vhodný i pro kočárky.
Před vstupem do areálu je místo pro uvázání psích mazlíčků.
– Hulice 55
Ve Včelím domě jsme se dozvěděli mnoho ze života včel na interaktivní výstavě. Děti nejvíce zaujalo zdobení perníčků a výroba svíček ze včelího vosku – akce, která právě probíhala v době naší návštěvy. Na letošní velikonoční víkend je naplánováno zdobení kraslic, pletení pomlázek a výroba zápichů. Více v odkazu:
naučná stezka k rozhledně
Sice jsme nedošli až k rozhledně, která byla stejně ještě zavřená, ale stezku jsme si užili. Vyzkoušeli jsme pár úkolů, našli jsme několik kešek, vylezli si na skálu i do jeskyně, dali si svačinku. Rostíka přepadla únava, tak zapřáhl pejska do kšír a nechal se táhnout a rázem bylo veselo.
Spát se dá na louce vedle parkoviště pod lesem.
– Ostrov 1, Louňovice pod Blaníkem
Farma Blaník byla výborná tečka za naším vandříkem. Kromě toho, že děti viděly nová zvířata, např. čtyřrohého berana, bavilo je i plnění úkolů v místní hře. Sezóna teprve začínala, počasí taky nebylo zrovna přívětivé, takže jsme si to užili i bez davů lidí.
V areálu je velká spousta herních prvků – bludiště, trampolíny, vodní hrátky (v březnu nefunkční – naštěstí), pyramida z balíků slámy, pozdemní chodba, rozhledna, domečky, šlapací autíčka, prolézačka – dřevěný hrad, rýžování zlata, domečky skřítků, mazlení se zvířátky, ježdění na ponících a oslech, venkovní člověče nezlob se …
Farma má i vnitřní hernu, kde jsou i morčátka a králíci. V restauraci dobře vaří, nebo nám alespoň chutnalo. Dá se zde i ubytovat, v létě je dostupný krytý bazén. Vstupné je přívětivé a jsou vítáni i pejsci na vodítku, takže naše Aki nemusela čekat v autě a nikdo z nás ji nemusel chodit venčit.
http://www.farmablanik.cz/farma-park
Dále je po cestě možné navštívit toto, ale my to nevyzkoušeli:
http://www.parazoo.cz/ Vlašim
http://www.dumprirody.cz/blanik/ Krasovice
Po cestě domů jsme doposlechli audio knihu Deník malého poseroutky, která nás provázela během všech přejezdů, abychom eliminovali „kdy už tam budeme“.