Na jaře je dobré dětem připomenout, co mohou na zahradě chutnat.
Každá zahrada je velkým zdrojem vitaminů a minerálních látek. A to už v březnu, často i dříve. Takže i když jsme ještě nestihli na zahrádce nic vypěstovat je plná nutričně bohatých zdrojů. Možná těch nejbohatších. Jsou jimi divoké byliny. Navíc v našem okolí roste přesně to, co potřebujeme právě my.
Děti by samozřejmě měly vědět i to, co na zahradě rozhodně nejíst.
My letos vzali ochutnávání formou domácí výuky. Určitě je pro děti přístupnější nějaká hra, u menších dětí to může být třeba „vaření“ na písku.
Po prozkoumání našich jedlých zahradních zdrojů následovala tvorba svačinky s bylinkami, které dětem nejvíce chutnaly. Pak děti vymyslely oběd, kam by se bylinky hodily. Vybrali si tedy pažitku, která není divokou bylinou, ale dostali neodolatelnou chuť na mléčnou polévku.
Pokud nás ale děti vidí, že si ráno sami chodíme na zahradu pro něco ke snídani, nebo při vaření odbíháme natrhat něco na přilepšenou, je to nejlepší způsob, jak k „divoškám“ děti přivést. A zajistit jim tak kvalitní přísun hodnotných živin.
Některé jedlé byliny najdeme dokonce i v zimě. A pokud to nepřeháníte s pletím ve skleníku, usadí se i tam. Ovšem nejvíce obohacující jsou ty z neobdělávané divoké půdy, z takové, kde mají z půdy stále hodně co brát a to pak předávat nám.
Co můžeme například chutnat na zahradě i ve volné přírodě:
hluchavka nachová Více o divokých bylinách, jejich fotky i další aktivity s dětmi najdete v článku Jak chutná jaro zde.