Kopřiva – poklad mezi plevely. Jen je třeba sbírat ve správnou dobu.

„Před bezem smekni, před kopřivou klekni.“

Kopřiva děti straší i láká zároveň. Není divu. Toto staré přísloví napovídá, že kopřiva má mocné léčebné i očistné účinky. Výrazně čistí krev. Málokdo ale ví, že kopřiva by se měla oproti ostatním bylinkám sbírat ideálně při ubývajícím měsíci. Kopřiva totiž obsahuje dusičnany. Těch má kopřiva nejméně:

  • při ubývajícím měsíci
  • až po poledni
  • do 21. května
  • v nejmladších, nejmenších rostlinkách
  • na místech, kde neroste kopřiv mnoho na jednom místě

Do poloviny května má v sobě kopřiva také nejvíce účinných látek.

málé rostlinky ideální pro sběr

 

U nás to vypadá tak, že všechny bylinky sbíráme v době, kdy měsíc přibývá, kopřivu v době couvajícího měsíce. Většinu bylinek sbíráme nejblíže poledni při slunečném počasí.

Nesbíráme na místech, kde je pravděpodobné, že si bylinka z okolí nabrala i nežádoucí látky – u silnic, u polí a chemicky hnojených luk.

Kopřiva se nám velice snadno uchytí na zahradě, pokud ji necháme. Pokud na ní najdeme housenku, můžeme si zkusit ve vzdušné velké sklenici nebo síťce s dětmi vychovat motýla babočku kopřivovou. Děti tak mohou pozorovat tři stádia vývoje motýla a ušetříme za „motýlí zahrádku“ nemalé peníze.

Čaj z kopřiv pro očistu těla je dobré na jaře pít 2 x 14 dní se 14denní pauzou, právě při ubývajícím měsíci, kdy i tělo se přirozeně zbavuje odpadů. Čaj chutná i dětem. Ty naše si na něj i samy nosí kopřivy ze zahrady. Pokud totiž kopřivu utrhnou za stonek a nedotknou se listů, nepopálí je. Zkouší to už od malička.

Děti vedeme ke konzumování i dalších divokých bylin , protože je to velký zdroj kvalitních živin. Co nejdříve po zimě ochutnáváme zahradu.

Kopřivy lze využít čerstvé (do polévek, špenátu – polovina špenátu, polovina kopřiv, do karbanátků, nádivek, nápojů) i sušené nebo zamrazené. Zásoby je dobré si udělat právě hned na jaře.

Z kopřiv lze připravit i nálev na vlasy. Ti, kdo si vlasy myjí přírodně, např. žloutkem, by měli nějaký nálev po umytí použít, aby se vlas „uzavřel“ a nebyl tak náchylný k poškození. Nálev z kopřiv se doporučuje na padající vlasy a pro zvýšení lesku.

V přírodním zahradničení se používá jícha z kopřiv na hnojení i boj se škůdci. My hnojíme opět při ubývajícím měsíci, ale z jiného důvodu – v tuto dobu se hnojivo déle udrží v půdě a tak rychle se nevsákne a neodteče pryč do země.

Pěkné články o kopřivě, co obsahuje, co léčí a co z ní lze připravit, můžete najít i na Vitalia.cz.

O vlivu měsíce na člověka i přírodu se inspiruji u dvojice autorů Johanna Paunggerová a Thomas Poppe a mám již mnoho odzkoušeno a potvrzeno. Dají se najít i on-line lunární kalendáře s doporučeními pro tělo i zahradu, bohužel mnohé z nich jsou v rozporu s logikou „odlivu a přílivu“.

 

Přejeme bohatý jarní příliv živin a odliv všeho nežádoucího!

autorka e-booku Dětství VENKU>>

Mým darem je tvořit silné zážitky, propojovat tak děti s přírodou i posilovat rodinné vztahy.  Zajímám se o pozitivní vliv venkovního bytí. Pomůžu i Vám a Vašim dětem tyto výhody využít skrze zážitky, které Vás vzájemně propojí a podpoří Vaše zdraví - fyzické i duševní.

Více o mně se dočtete zde>>

Další inspirace ve facebookové skupině Dětství VENKU - Eva Obi Pospíchalová>>

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.