1. jarní den = spaní venku

Celoročně máme vytvořeno několik našich rodinných opakujících se slavností. Jednou z nich je, že na první jarní víkend jezdíme na výlet pod stan do přírody. Plánujeme výlety přírodou i nepřírodou a hledáme, jak si všichni užít co nejvíce volných dní.

Letos bylo celkem teplo a tak jsme vyrazili už o jarních prázdninách 5. března. Takže to pro nás byl vlastně 1. zimní vandřík a ten jarní nás ještě čeká. Už se nám i stalo, že jsme nikam vyjet nemohli. Tak jsme postavili stan na balkóně, spíše teda jsme ho tam napěchovali, dali do něj matrace a spali tam. Pro děti to byl další prima zážitek. Dcera si pozvala i kamarádku, tak si to užila dvojnásob. A bylo jaro!

Celé je to tak trochu výzva, hlavně pro mě, protože občas bývá ještě hodně chladno. Já pak děti v noci pravidelně kontroluji a dohazuji na ně deku, kterou ony zase odkopávají. Jim zima nebývá. A jak jsem už zjistila, nemají problém vůbec s žádným počasím. Možná se nám vrací jejich otužování od malička.

Pamatuji si na jeden výlet, kdy jsme měli ráno stan zvenku pokrytý ledem. Přesto nám v noci zima nebyla (ani mě), i když nemáme nejlepší vybavení, a máme rozhodně na co vzpomínat. Děti pak se zaujetím prohlíží fotky a vzpomínají, co kde hrály za hru a co následovalo nebo předcházelo.

Pokud by vás nelákaly jarní výlety se spaním venku, napadají mě další způsoby, jak by bylo možné oslavit 1. jarní den:

Vynášení Morany

Můžeme s dětmi vytvořit slámovou nebo větvičkovou Moranu (zimu – nemoce, smrt), vymyslet básničku, kterou Moranu vyprovodíme, případně i nějaký pohybový doprovod k básničce a Moranu pak symbolicky hodit do řeky nebo potoka.

Otvírání studánek

My jsme k rodinnému otvírání studánek přizvali i kamarády a nakonec jsme z toho udělali veřejnou akci v naší obci. Připravili jsme pro děti jednoduché úkoly po cestě ke studánce (hádání stop zvířat, pletení copu z prutů, přeskakování potoka, koulení vajíček, dokonce je u studánky čekal i vodník. Studánku jsme společně vyčistili a děti si pak u ní spolu pohrály.

Jednodenní jarní výlet

Nějaký, který se trochu dotkne jara.

Piknik v přírodě

Vezmeme košík s jídlem, pořádnou deku a vyrazíme na nějaké pěkné místo v našem okolí, kde víme, že si děti pohrají. Dobrá svačinka funguje vždycky.

Procházka naboso po zahradě

Omytí obličeje a rukou v potoce nebo studánce vodou

Tím jsme vlastně naše jarní rituály začínali. Smyli jsme tím symbolicky zimu a nemoce a připravili se tak na nová dobrodružství.

Po každém našem rituálu k začátku nového ročního období děti jasně vědí, že už začalo. Na slavnosti se těší. Je to společný čas rodiny. Zavedla jsem některé i s dětmi ve škole a myslela jsem si, že budeme každý rok „slavit“ něco jiného. Jeden rok vynášení Morany, druhý rok otvírání studánek … a vystřídáme různé obyčeje. Ale děti si vše pamatují a už se ptají, kdy budeme např. zase vynášet Moranu. Když jsme tvořili Masopusta z přírodnin, některé děti už si rovnou řekly, že ony tvoří Moranu, kterou hodí do potoka.

Pokud byste rádi vyzkoušeli vandřík s přespáním venku. Mám pro vás tip na jeden výlet po Vysočině a Středočeském kraji, který jsme podnikli letos, ještě před 1. jarním vandříkem a částečně na podzim loňského roku.

Naše trasa byla takováto:

Chotěboř (údolí řeky Doubravy) – Vilémov – (Dýňový svět) – Bohdaneč – Zruč nad Sázavou – Vodní dům – Včelí svět – Velký Blaník – Farma Blaník

Přejeme vám velké jarní dobrodružství!

Mou radostí jsou mé dvě děti, které mě neustále inspirují a učí. S nimi jsem se více přiblížila přírodě a přirozenému způsobu života. Baví mě inspirovat okolí ke změně postojů k výchově i k životu samotnému. Více o mně se dočtete zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.